“SSR-120DA DC to AC 120A Solid State Relay Module 4-32V Input DC 12-480V AC Output Single Phase” already exists in your wishlist
“US-52 400W AC 220V 50/60Hz AC Speed Controller AC Motor Regulator with Power Capacitor Filter” has been added to your cart. View cart
“Hoson Power Supply BYHX Power Supply switching power supply board for DTG DTF UV Solvent printer 24V 36V 42V integrated power supply.” has been added to your cart. View cart
“Pinch Roller for Mimaki Plotter Cutter, 4 PCS Vinyl Cutter Plotter 4x10x14mm” was added to the compare list
“Epson DX5 F1440-PrintHead Cable 31Pin FFC Flat Data Cables 40CM Power Data Cable 2Pcs” has been added to your cart. View cart
120A SSR are typically designed for robust performance in demanding environments and are widely used for applications like temperature control, and industrial automation.
Heat Management Note: For load currents higher than 10A (especially 120A), a heat sink is crucial for proper operation and to ensure the product’s lifespan.
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to review “SSR-120DA DC to AC 120A Solid State Relay Module 4-32V Input DC 12-480V AC Output Single Phase” Cancel reply